Česká koruna v posledních dnech posiluje vůči řadě měn a atakuje tak dlouholeté rekordní pozice. Nejvíce na očích je pochopitelně vůči euru, ale také k australskému dolaru nebo dánské koruně. Zajímavé také je, že historicky nejsilnější je proti maďarskému forintu a rumunskému novému leu.
V posledních dnech koruna vůči euru dosahuje svých mnohaletých maxim, když atakuje úrovně v blízkosti 25 korun za jedno euro a dostává se tak tam, kde byla naposledy v roce 2012.
To ale stále není nic proti tomu, že vůči dánské koruně se posílila k 3,37 DKKCZK a k bulharskému leva k hladině 12,85 BGNCZK. K oběma měnám byla koruna takto silná naposledy v roce 2012. Tím však zdaleka nekončíme, protože k australskému dolaru jsme na 15,50 AUDCZK a na tomto kurzu byla domácí měna naposledy na přelomu září a října 2009, ale ani to není nic historického. K rumunskému novému leu a maďarskému forintu jsme na historických maximech. Koruna se ještě nikdy v historii od roku 1997, kdy se stala volně směnitelnou měnou, neobchodovala lépe než 7,51 HUFCZK a 5,25 RONCZK.
Za posilováním koruny stojí beze sporu stále slušný výkon domácí ekonomiky. Poslední čísla HDP za 3. Q 2019 ukazují na meziroční růst o 2,5 % a na mezičtvrtletní růst o 0,4 %. Inflace (CPI) v prosinci vyskočila na 3,2 % a za celý loňský rok ceny vzrostly o 2,8 %. Na trzích tak panuje stále jistá pravděpodobnost, že ČNB půjde s 2T repo sazbou letos nahoru nad 2 %, což by pro korunu mohlo znamenat další zisky. Kdyby ke zvýšení sazeb nedošlo, k čemuž se dle posledních vyjádření kloní guvernér ČNB Jiří Rusnok, pro korunu by to neznamenalo zásadní ztráty. Situace v Německu možná nebude až tak dramatická, jak ukazují poslední čísla z tamní ekonomiky. Listopadová průmyslová výroba vykázala růst o 1,1 % meziměsíčně, což je nejlepší výsledek za rok a půl a to je pro ČR skvělá zpráva.
Jak na sílící korunu pohlížejí podnikatelé
Českým exportérům, kteří inkasují cizí měnu, v období posilování koruny, pomáhají termínové obchody. Zajišťovací instrumenty fixují kurz v čase a tím dají podnikatelům volné ruce k lepšímu plánování.
„V oboru zemědělství a komodit obecně, bychom se bez zajištění kurzového rizika obešli jen velmi složitě. Cena zemědělských komodit se velmi rychle pohybuje, a proto je naše odvětví pod tlakem hned několika rizik“ říká Ing. Danuše Hrázská, jednatelka společnosti HD COMMODITY s.r.o. Kurzové riziko se dá dobře vyřešit forwardem, swapem či jejich kombinací, kde prostřednictvím swapu můžeme změnit datum reálného vypořádání obchodu. „Kurzové riziko řešíme právě hegdingem, takže v době sílící koruny by pro nás bylo velmi těžké, kdybychom finanční toky neměli vyřešené prostřednictvím forwardů. Dlouhodobá zkušenost ukazuje, že se tento přístup vysoce vyplácí. Zároveň je nutné na hedging nepohlížet jako na spekulaci, ale jako na skutečné zajištění naší ceny“, dodává Hrázská.
Další, kdo předchází posilující koruně je Petr Zeman ze společnosti Proratio, s r.o.
„Zajištění pomocí ParForwardů provádíme již delší dobu. Při takovém posílení české koruny, které v poslední době sledujeme, jsou pro nás zajišťovací instrumenty velmi důležité. Forwardy používáme dlouhodobě a díky nim úspěšně snižujeme kurzová rizika, což nám dává náskok před konkurencí.“
Opačnou situaci zažívají importéři, kteří dlouhodobě těží z posilující koruny, jak upozorňuje Ing. Miroslava Knišová ze společnosti RTB media s.r.o., „Jelikož působíme i na maďarském trhu, pečlivě sledujeme vývoj forintu, který nakupujeme z české koruny. Odvětví elektroniky je vysoce konkurenční, a proto je pro nás otázka kurzu velmi důležitá. Posilování koruny k forintu nám samozřejmě dělá radost a to, že se v poslední době dostala na historicky nejlepší úrovně, nám do budoucna může pomoci získat náskok před konkurencí.“