Rok 2020 na finančních trzích

Během loňského roku došlo na devizovém trhu k mnoha turbulencím, které skončily tím, že česká koruna se dostala na nejsilnější úrovně od roku 2012 a atakovala hranici 25 korun za jedno euro. Během letošního roku nás čeká mnoho událostí, které mohou mít potenciálně velký dopad na domácí měnu.

Velká Británie

Otázka BREXITU je už vyřešena a koncem ledna dojde k rozvodu mezi Velkou Británií a EU. Tuto událost do sebe kurzy už absorbovaly a samotné datum nic nového nepřinese. Následné obchodní dohody ukotví vzájemnou spolupráci, ale pokud se tato jednání příliš potáhnou, nebo se bude jejich konec neustále odkládat, libra na tom může tratit. Ostatně už samotné spekulace o potížích při jednání budou pravděpodobně kurzotvorné.

  • Čím Velká Británie nahradí smlouvy s EU? Odpovědí může být obchodní dohoda s USA, na které bude mít před volbami zájem i D. Trump. Ten totiž dobře ví, že politické body musí využít všechny a dobrá smlouva s Velkou Británií jich poskytuje víc než dost. Vůbec se totiž nemusí jednat jen o „plácnutí do vody“ jako v případě Číny, protože času na smlouvu mají obě administrativy relativně dost.

USA

Žaloba na D. Trumpa, která v lednu prošla Sněmovnou, je v Senátu, kde se ovšem čeká vystavení stopky. Dalším důležitým okamžikem pro současného prezidenta USA budou pochopitelně volby v USA, které proběhnou 3. listopadu. Bude zajímavé sledovat, s kým se do volebního klání vytasí Demokraté, a jestli budou mít stejný personální problém jako Republikáni před čtyřmi lety, tedy určitou personální vyprahlost.

Je D. Trump a jeho politika skutečně tak nepředvídatelná, jak se o tom všude píše? Pokud si odmyslíme jeho tweety, nutně dojdeme k závěru, že jeho názory a postoje jsou konzistentní. Víme, že se od něj nemůžeme dočkat servility vůči Číně a Rusku, víme, že jeho politika je krajně republikánská a protekcionistická ve prospěch amerických podniků. Předvolební sliby, které dal, se snaží plnit. Vzpomeňme si, že byl prvním prezidentem USA, který se setkal s hlavou Severní Koreje, vypověděl dohodu s Íránem, zavedl dovozní cla s Čínou a přinutil jí zasednout k jednacímu stolu a nebojí se také využít sílu americké armády k prosazení svých vizí.

  • Obchodní dohoda mezi USA a Čínou nabízí pro dolar mnoho příležitostí, ale i hrozeb, které vzniknou v případě, že se jednání potáhnou příliš dlouho a konkrétní výsledek nakonec nebude.
  • FED své sazby tento rok ponechá na stávající úrovni. První možný termín jejich pohybu bude až v posledním čtvrtletí tohoto roku.

Kurz koruny se bude odvíjet od kondice světové ekonomiky. To, že přijde po tučných rocích fáze hubnutí je pravděpodobné a českou ekonomiku tato vlna nemůže minout. Vyjdeme-li z toho, že sazby v USA i ČR po většinu roku zůstanou beze změny, koruna se nejspíš bude držet koridoru 22,00 – 23,30 USDCZK.

Čína

To, že Čína nutně potřebuje vyšší růst své ekonomiky, aby si komunistická strana udržela absolutní moc o něco jednodušeji, je jasné. Stávající růst ekonomiky, klesající hluboko pod 7 %, je sice přijatelný, a kterákoli západní země by se bila do prsou, ale pro Čínu je to stále málo. Strategie zaplavování světa ultra levným zbožím, jehož kvalita jde stále níž a níž, i když jsme si mysleli, že to už není možné, je dlouhodobě neudržitelná, respektive nezajistí vyšší výkon ekonomiky. Domácí poptávka je stále velmi slabá, protože kupní síla střední vrstvy obyvatel nezaručí dostatečný odbyt pro nutnou výrobu. Česká koruna se bude pravděpodobně i nadále k čínskému juanu pohybovat v pásmu 3,2 – 3,5 CNYCZK.

  • Jak může Číně uškodit znemožnění přístupu Huawei s 5G sítí na západní trhy? Pokud západní země v čele s USA skutečně přístup znemožní, bude to pro Čínu znamenat velký problém. Může se spustit lavina dalšího odmítání čínských produktů a technologií. Je dokonce pravděpodobné, že to bude jedním z bodů v obchodních dohodách mezi USA a Čínou.

Světová bezpečnost

Během roku 2020 budeme sledovat bezpečnostní situaci v různých částech světa. Nejviditelnější je začátkem roku Írán, kde se konají koncem února volby. Po sestřelení ukrajinského dopravního letadla to íránská administrativa nemá jednoduché, bude tedy zajímavé, jak tato skutečnost do voleb promluví.

Rusko v čele s Vladimírem Putinem se neprobouzí do reality a stále sní svůj sen o světě, ve kterém se mluví jen Rusky, vše je balšoj a Vladimír Putin je králem všehomíra. Počet raket, ponorek, padajících letounů 5. generace a mužíků v armádě nic nezmění na tom, že velikost ruské ekonomiky je stále velmi malá. Všechno zůstane při starém, dokud prakticky cokoli, co Rusko vyprodukuje, bude jen tím, co se vytáhne (rozumějme vytěží) ze země. Podle MMF i Světové banky je ruská ekonomika na úrovni rumunské či chorvatské. Ta česká je ve srovnání s ruskou doslova obrem. Predikovat kurz rublu je dost ošemetné, protože je zde absolutní závislost na ceně ropy. Ta je spíše komoditou politickou.

Turecko hraje vysokou hru za evropské peníze. Je to absolutně paradoxní situace, kdy Evropa posílá do Turecka peníze, aby R. T. Erdogan nepustil armádu „uprchlíků“ na její území. Ten finanční prostředky využívá především na své mocenské choutky a k udržení se u moci vytvářením dojmu vnějšího nepřítele. Dobře je to vidět na vývoji turecké liry, která od neúspěšného převratu v polovině roku 2016 až do dneška ztratila více než polovinu své hodnoty a dostala se z 8,4 TRYCZK k 3,8 TRYCZK.

  • Severní Korea –  dojde k částečné denuklearizaci a částečné hospodářské pomoci, nebo se sankce vůči této zemi ještě zostří? Zůstane situace na bodu mrazu tak, jak je to nyní?
  • Venezuela – potenciálně výbušná je situace ve Venezuele, kde N. Maduro stále drží moc díky armádě. Juan Guaidó je zase světově uznávaným šéfem tamního Národního shromáždění. Země stále balancuje nad hospodářskou propastí, a to i přes největší zásoby ropy na světě.

Česko a česká koruna

Závislost na Německu nemusíme v případě Česka nijak zvlášť připomínat. Jelikož poslední data z Německa ukazují na rostoucí průmyslovou výrobu o 1,1 % v meziměsíčním vyjádření, což je nejlepší výsledek za rok a půl, dá se čekat, že zpomalení naší ekonomiky možná nebude až tak dramatické, jak se dlouhodobě předpokládá. Případný větší pokles ekonomického výkonu může dorazit o něco později.

Česká koruna nyní láme rekordy a stojí před ní magická úroveň 25 korun za euro. Sazby zřejmě nahoru nějakou dobu nepůjdou, protože poslední vyjádření J. Rusnoka vyznívá spíše umírněným tónem. Minimálně na únorovém zasedání se měnová politika utahovat nejspíš nebude. To může pro korunu znamenat mírné ztráty, protože část trhů předpokládá zvýšení o 0,25 p.b. Pro letošní rok předpokládáme, že si koruna udrží své silné úrovně s tím, že další posílení pod 25,00 EURCZK nevylučujeme. Hlavním faktorem bude samozřejmě výkon světové ekonomiky, zejména pak té německé.

Stěžejní výhledy a události, které budeme sledovat v průběhu roku 2020, očima našich analytiků.

Ing. Jiří Šimek, hlavní analytik

Čeká nás rok stability sazeb?

ČNB v roce 2017 započala cyklus zvyšování sazeb dvojím zvýšením o 25 bodů. K pěti zvýšením sazeb, pak přistoupila v roce 2018  a k poslednímu zvýšení na současnou úroveň přistoupila v květnu loňského roku. Ač vývoj v domácí ekonomice indikoval další potřebu utažení měnové politiky, centrální bankéři zvolili vyčkávací taktiku především kvůli kumulaci zahraničních rizik v loňském roce: zpomalení Německa, nevyřešený Brexit, obchodní války USA vs. Čína. Od té doby se ale hrozba všech těchto rizik výrazně snížila, na druhou stranu domácí inflace vzrostla na lednových 3,2 %. Na posledních zasedáních, i přes zahraniční rizika, dva ze sedmi členů bankovní rady pro vyšší sazby hlasovali. Nyní by se tak mohli najít další hlasy pro vyšší sazby. Co však naději na vyšší sazby snižuje, je vývoj koruny, která od posledního zasedání posílila o více než 1 %, čímž již dochází k utažení měnových podmínek v ekvivalentu zvýšení sazeb o 25 bodů.

Pro letošní rok tak nejpravděpodobněji lze počítat se scénářem stability sazeb na současných úrovních (2T repo sazba na 2,0 %), případně jedním zvýšením o 25 bodů na 2,25 %. 

Ing. Jiří Rys, analytik

„I přes probíhající proces impeachmentu (odvolání) prezidenta Donalda Trumpa vidíme jako nejpravděpodobnější výsledek listopadových prezidentských voleb v USA, setrvání stávajícího prezidenta v úřadu. Vzhledem k převaze republikánů v americkém Senátu je velmi nepravděpodobné, že by byla snaha demokratů sesadit prezidenta Trumpa úspěšná. Ten může z této snahy demokratů vyjít jako vítěz, protože veřejnost bude celou záležitost vnímat jako jedinou jejich možnost se neoblíbeného protivníka zbavit. Další Trumpovo vítězství by zřejmě pomohlo akciovému trhu k růstu. I vzhledem k trvalému Trumpovu tlaku na FED, bychom po jeho případné obhajobě prezidentského postu, příliš neočekávali od amerického dolaru posilování.“

Ing. Jan Florian, analytik

Koruna vstoupila do roku 2020 úspěšně, když hned v prvních dnech roku posílila na 25,10 EURCZK. Pokud se ohlédneme za rokem minulým, dalo se euro koupit v průměru za 25,67 korun. Nejslabší byla koruna na začátku září, kdy atakovala 25,90 EURCZK.

V letošním roce by nás měla koruna opět potěšit. Očekáváme proražení 25 korunové hranice a další posílení. Koruně nyní pomáhá uklidnění geopolitických rizik. Obchodní roztržka mezi USA a Čínou ohledně cel se zdá být zažehnaná. Jasno je i ve Velké Británii, která definitivně opustí eurozónu ke konci ledna. Když se podíváme na domácí scénu, vidíme, že ČNB může zůstat v klidu. Rostou mzdy, spotřebitelé utrácejí a inflace je v blízkosti cíle centrální banky. Pohledem prvních dnů roku 2020 se zdá, že by měl zůstat letošní rok zalitý sluncem. Nějaká mračna se ale na obloze objevit mohou. Rizikem může být zpomalení Číny, které by mohlo skrze Německo (největšího obchodního partnera ČR) přibrzdit i český průmysl.

Miroslav Ernest, analytik

Za klíčové téma roku 2020 považuji situaci obchodních vztahů USA a EU. Zásadní dopad by mohla mít cla uvalená ze strany USA na evropské automobily i pro ČR. Ačkoliv ČR do USA automobily přímo nevyváží (pouze náhradní díly), mohla by si následky nést skrze Německo. Naposledy téma cel na evropský dovoz aut řešila před pár dny předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Oba aktéři po jednání sdělili, že věří v brzkou dohodu. Na první pohled optimisticky vyhlížející výstup jednání se může rychle zvrhnout v další eskalaci obchodních bariér. Některé státy EU totiž plánují nebo zvažují zavedení digitální daně, tedy zdanění velkých internetových společností jako je např. Google nebo Facebook. Bylo by naivní se domnívat, že by na to USA nezareagovaly odvetnými cly. Není na škodu si připomenout, že v roce 2018 USA uvalily mimo jiné cla na dovoz evropského hliníku a oceli ve výši 25% a 10%.

Pavel Kovář, analytik

Velkou Británii čeká v nejbližších dnech odchod z EU. Ta byla členem Evropských hospodářských společenství od roku 1973 a výrazně Unii ovlivnila. V roce 2016 se Britové v referendu vyslovili pro opuštění Evropské Unie. K tomu má dojít po dlouhých 3,5 letech. Z krátkodobého hlediska to britská ekonomika pravděpodobně tvrdě pocítí. V listopadu 2019 rostla nejslabším tempem za posledních 7 let. Britská libra bude i letos velmi volatilní s tím, jak budou probíhat vyjednávání nových obchodních dohod. Na to má Spojené království čas nejméně dokonce roku 2020 s možností prodloužení o jeden až dva roky, což může mnohé ještě zkomplikovat. Žádný z nových systémů pravděpodobně nenahradí ten současný, založený na volném pohybu zboží a služeb na vnitřním trhu EU.

Jakub Gajdoš, analytik

Bude rok 2020 obdobím ochlazení světové ekonomiky?

Akcie si připsaly vysoký růst za celý rok 2019, když indexy S&P 500 a Nasdaq zaznamenaly nejvyšší roční procentní růst od roku 2013 a Dow Jones od roku 2017. Dolar ke koši měn však v roce 2019 zaznamenal svůj nejnižší roční pohyb.

Šéfové amerických podniků se začínají obávat recese. Strach z propadu ekonomiky se dostal na první příčku mezi obavami, jež ředitelé nejčastěji zmiňují při hodnocení vyhlídek na letošní rok.

Velmi důležité však je uvědomit si, že trhy budou růst, dokud jim budou lidé věřit. Čísla samotná trhy nehýbou, to dělají nakupující a prodávající.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.