Japonský yen v minulých týdnech zažíval období výrazného posilování a to navzdory koronaviru. V případě japonské měny by se však dalo říct „díky“ koronaviru. V Japonsku se první úmrtí na koronavirus datuje do první poloviny února a v té době měla země vycházejícího slunce nejvíce nakažených kromě Číny. I když se to jeví jako zvláštní, JPY požívá status bezpečné měny.
Dopady koronaviru do japonské ekonomiky jsou drtivé zejména v oblasti cestovního ruchu, automobilů a elektroniky. Z hlediska skladby ekonomiky je na tom kupříkladu Jižní Korea velmi podobně, ale zatímco japonský yen od ledna posílil proti koruně o více než 10 %, korejský won nezvládl ani 3 %. Proč je tedy japonský yen pro investory tak zajímavý?
Klíč můžeme najít v sazbách. Japonská centrální banka BoJ před dvěma týdny snížila svou klíčovou sazbu z nuly na -0,10 %. Spolu se Švýcarskem je to jediná významnější země se zápornou sazbou. Snahu podpořit ekonomiku má většina centrálních bank, ale Japonsko je ve zvláštní situaci. Historicky je to země balancující na hraně inflace a deflace, takže nízké až mírně záporné sazby nejsou ničím novým. Poslední data o japonské inflaci ukázala na ceny rostoucí tempem 0,70 %, Takže BoJ prakticky nic jiného, než snižovat sazby, nezbývá. Investoři ještě dlouho na svých monitorech uvidí při pohledu na vývoje jednotlivých ekonomik červenou barvu. S tímto vědomím budou pravděpodobně nadále nakupovat japonský yen, jakožto bezpečné aktivum, kterému trhy věří a které je velmi likvidní.
Rizikem, kterému yen bude nejspíš čelit, jsou tzv. carry obchody. Jednoduše řečeno může dojít k tomu, že si investoři začnou půjčovat JPY sice se záporným úrokem, ale budou za něj kupovat americké či jiné dluhopisy. Dokud tyto operace budou v kurzu, bude japonský yen posilovat. Přijde však okamžik zpětného odkupu. Hráči na trhu začnou prodávat nakoupená aktiva a vybírat zisky. Následně se budou zbavovat JPY, což bude znamenat jeho pád. Tato situace paradoxně může pomoci japonskému exportu. To by Japonsko potřebovalo, protože podle posledních čísel se tamní export propadl o 2,6 %. Jedná se již celkově o čtrnáctý měsíc v řadě, kdy vývoz země klesá. Rozpohybuje se inflace, což uvolní ruce centrální bance, která bude moci jít se sazbou opět alespoň do blízkosti nuly.
Pokud mluvíme o Japonsku, nemůžeme nezmínit korunovaci nového císaře Naruhita, který se ujme vlády v dubnu. Jedná se o 126. císaře v této dynastii a dá se čekat, že jeho nástup do úřadu ještě více umocní spotřebitelské nadšení a určitou vyprahlost po zvýšené spotřebě Japonců. Tento faktor by vedl k rychlejšímu zotavení japonské ekonomiky po koronaviru.
Je jasné, že vládě v čele s premiérem Abem silný yen nehraje do karet, protože podlamuje nohy exportu. BoJ, ostatně stejně jako jakákoli jiná centrální banka, by si nejspíš přála yen stabilní. Jistě by tomu dala přednost před extrémně silným či slabým yenem. S nastalou situací fakticky nikdo nic neudělá a japonský jen je na dohlednou dobu odsouzen k posilování.
Otázka Olympiády je zodpovězena a hry se přesouvají prozatím na příští rok. Tento faktor pravděpodobně do kurzu však nijak nepromluví. Pro japonský yen s nadsázkou platí, „čím hůře, tím lépe“, protože dokud bude výhled na výkon světové ekonomiky špatný, yen bude silný.