Domácí nákupní manažeři patří k těm nejoptimističtějším

Ve srovnání sledovaného indexu nákupních manažerů ve výrobě s ostatními zeměmi dopadla ČR skvěle. Lednový výsledek stagnoval na 57 bodech, což předčilo očekávání trhů. Ty počítaly s pádem na 55,7 b. Dnešní výsledek je navíc nejlepší od dubna 2018. Post-covidové období je minulostí a máme za sebou devět měsíců, kdy tento index neklesl.

I přes vládní lockdown se index nákupních manažerů v lednu udržel na slušných hodnotách. Tomu pomohla zejména rostoucí aktivita ve výrobě a především růst nových domácích i zahraničních zakázek. Trhy však nefungují bez překážek. Posilují zejména rizika plynoucí z nedostatku surovin, problémy v logistice a dodacích lhůt.

Srovnání zemí

Stejná statistika z Německa dopadla protichůdně. Index nákupních manažerů sice dosáhl na 57,1 b., ale jednalo se o pád z prosincových 58,3 b. Pod klíčovou hladinu 50 b. zamířilo v lednu Japonsko a Španělsko. Růstem se může pochlubit Polsko, Korea, Rusko, Maďarsko či Francie. Naopak pokles statistiky zasáhl především zmiňované Německo, Čínu nebo Velkou Británii.

Do budoucna bude klíčové především tempo a úspěšnost očkování. Přestože řada zemí nyní utahuje restriktivní opatření, trhy jsou optimisticky naladěny, o čemž svědčí i hlad po rizikovějších aktivech. Mezi ty patří i česká koruna, která posiluje a dostává se opět mírně pod magickou hranici 26 korun za euro.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.