Koruna atakuje historická maxima vůči zlotému a dnes se obchoduje na hladině 5,53 PLNCZK. Nejsilnější byla dosud domácí měna 23. září 2011, když dosáhla na hranici 5,51 PLNCZK. Naopak nejslabší byla koruna v červnu 1997, kdy se obchodovala za 10,317 PLNCZK.
Koruna jednoznačně těží z očekávání zvyšování úrokových sazeb. ČNB má za sebou už několikeré zvednutí sazeb za poslední měsíce a aktuálně se 2Tsazba drží na 0,75 %. Do konce roku počítáme ještě s dvojím zvýšením sazeb až na 1,25 % a v příštím roce čeští centrální bankéři pravděpodobně zamíří ke 2 %.
Na druhé straně NBP (centrální banka Polska) drží sazbu na zlotém na úrovni 0,1 % už od března 2020. Na konci loňského roku dokonce intervenovala proti zlotému ve snaze podpořit ekonomiku. Zatímco ČNB tedy bojuje s inflací utahováním měnových podmínek, pro NBP je klíčový ekonomický růst. Podobně jako v Polsku vidí situaci i FED (centrální banka USA), ECB (centrální banka zemí platící eurem) či BoE (centrální banka Velké Británie).
Silná koruna, dobře pro dovoz, špatně pro vývoz
Sílící koruna není dobrou zprávou pro české exportéry. Ti za své vyvezené zboží inkasují zloté, které následně směňují do korun. Těch se silnou domácí měnou dostanou méně a méně. Naopak mnout ruce si mohou importéři, ti totiž za dovezené zboží platí ve zlotých, které jsou pro ně levnější.
Za prvních šest měsíců letošního roku máme s Polskem zápornou obchodní bilanci. Od ledna do července export do Polska dosáhl na necelých 190 mld. korun, zatímco import byl v objemu 212,5. mld korun. Polsko je naším třetím největším obchodním partnerem. V rámci vývozu je druhé Slovensko a první Německo. U dovozu patří druhá pozice Číně a první opět Německu. Skladba zboží, která putuje přes polské hranice oběma směry je velmi podobná, nejčastěji se jedná o motorová vozidla, spotřební elektroniku nebo nábytek.
Přítrž dalšímu posilování koruny udělá nejspíš jakákoli informace o polské rostoucí inflaci.