Spotřebitelská důvěra v ekonomiku podle ČSÚ v září klesla na 100,7b. To je pro trhy překvapení, jelikož poslední čtyři měsíce se důvěra spotřebitelů držela výrazně výš nad magickou hranicí 100 bodů.
Zvedl se podíl těch, kteří očekávají zhoršení celkové ekonomické situace. Bohužel klesl i počet respondentů, kteří očekávají, že budou schopni něco ušetřit, což je oproti předchozím měsícům také novum. Dolů šla i důvěra v podnikatelském sektoru, a sice na 95,3b.
S důvěrou spotřebitelů to do budoucna nemusí vypadat zdaleka tak dobře. Největším strašákem je jednoznačně růst cen. Inflace za poslední měsíc vzrostla o 4,1 %, což má za následek nižší spotřebu. Tento vztah je dobře vidět na maloobchodních tržbách, které snižují své tempo růstu. Nejnovější čísla hovoří o zrychlení tržeb maloobchodníků pouze o 3,1 %. Číslo zůstalo daleko za očekáváním trhů. ČNB sice, s výjimkou ještě maďarské centrální banky, jako jediná zvedá sazby, ale bojuje s dovezenou inflací, se kterou nemůže sazbami pohnout. Existuje velká šance, že se nestane nic jiného, než že se zdraží úvěry firmám i domácnostem, což ohrozí křehký ekonomický růst.
Jediné, co hraje do karet spotřebitelům je nezaměstnanost. Ta se drží nejníže v EU na hranici 3,6 %. Lidé se tedy neobávají ztráty zaměstnání a pokud už přijdou o příjmy, v dnešní situaci by mělo být relativně jednoduché nové zaměstnání najít.