Domácí ekonomika je druhá nejpomalejší z V4

Třetí čtvrtletí letošního roku zrovna nepatří k těm nejúspěšnějším. Prakticky všechny země čelí zpomalování tempa růstu ekonomiky včetně ČR. Podle nejnovějších dat a prvních odhadů HDP se ze zemí V4 nejlépe daří Maďarsku. Naopak nejhůře je na tom Slovensko. Česko patří k těm horším.

Polsko zatím patří k lepšímu průměru, ale ceny letí nahoru u našich severních sousedů nejrychleji ze všech zemí V4, a sice o 6,8 % y/y. Na to reaguje NBP (centrální banka Polska) zvedáním sazeb. Ne příliš rychlá reakce tamních centrálních bankéřů však znamená dramatický pád zlotého. Ten se proti koruně dokonce dostává na svá historická minima pod hladinu 5,40 PLNCZK a k euru mu hrozí pád přes 4,7200 EURPLN.

Slabý zlotý, silný export. Slabá polská měna může částečně pomoci polským exportérům dostávat se lépe na zahraniční trhy. Ti totiž za své vyvezené zboží inkasují eura a ty pak směňují do zlotého. Vzhledem ke kurzu jich dostanou za jedno euro více. Tato zbraň je však dvousečná, protože proti tomu stojí již zmíněná vysoká inflace, která zlotý zase znehodnocuje.

Na příkladu Slovenska je dobře vidět, že vládní drastická opatření proti covidu, která výrazně omezují ekonomiku, vedou k jejímu dupnutí na brzdu. V případě, kdy celá EMU roste o 3,7 %, lze slovenský meziroční růst o 1,3 % a český o 2,8 %, jen těžko obhájit.

Ing. Tomáš Volf tomas.volf@citfin.cz   +420 234 092 332

Devizovým trhem se zabývá od roku 2005 a analytické činnosti se věnuje od roku 2008. Jeho doménou jsou analýzy makroekonomických údajů, mezinárodní politika a jeho komentáře přebírají domácí média.