Americký trh realit se stabilizuje a zájem o nové domy opadá. Zároveň rekordně rostou jejich ceny. Z nejnovějších dat vyplývá, že prodeje nových domů v USA v červnu zpomalily na 676 tisíc, což ukazuje na třetí pokles v řadě. Ještě loni v červnu se totiž prodalo 972 tisíc nových domů, tolik se jich prodávalo naposledy v roce 2006. Prodeje letos v červnu nejvíce klesly na severovýchodě země a to o 27,9 %, následoval jih USA s pádem prodejů o 7,8 %.
Rostoucí ceny stavebních materiálů ženou ceny domů vzhůru. Do celé věci se dále vkládá psychologický faktor toho, že FED dosud drží sazby na dolaru v blízkosti nuly a ujišťuje trhy, že se jejich úroveň nezvedne do roku 2023. Rychle rostoucí inflace však napovídá, že by si američtí centrální bankéři mohli s utažením měnových podmínek pospíšit a sazby zvednout dříve. To by zdražilo hypotéky a další úvěrové produkty, takže část spotřebitelů se bude snažit stihnout koupit dům ještě před zvýšením sazeb ze strany FED.
Cenový index domů v USA za květen dnes ukázal na jejich meziroční zdražení o neuvěřitelných 18 %, což je historicky největší skok. Meziměsíčně v květnu povyskočily ceny domů o 1,7 %, což je druhý největší nárůst cen od roku 1991.
Podíváme-li se na delší horizont zjistíme, že trh nemovitostí neklesá, jen se vrací na předcovidové hodnoty. Paradoxně největší zájem o domy byl v nejnáročnější měsících loňského roku. V období od června až do letošního února se jich, až na výjimky, prodávalo mírně pod jedním milionem měsíčně. Na druhé straně loni v dubnu se měsíční prodeje nových domů propadly na 582 tisíc.