Ropa je jednou z komodit, která v posledních měsících kvůli celosvětovému dopadu koronaviru zažila výraznou volatilitu. Nejdřív padla na dno a teď se vrací zpět.
Severomořská ropa BRENT se dnes pomalu dostává k hranici 40 dolarů za barel. Lehká ropa WTI atakuje 38 USD/barel. Za tyto ceny se oba druhy ropy obchodovaly naposledy začátkem března. Už tehdy bylo jasné, že ropa bude klesat a tak zasedl kartel OPEC+, ale k dohodě nedošlo. Zatímco členské státy navrhovaly omezení těžby ve snaze udržet cenu ropy nahoře, Rusko, jakožto nečlen OPECu, bylo proti a produkci nesnížilo. To mělo za následek prudkou reakci Saúdské Arábie, která naopak zvýšila těžbu a pohrozila, že zaplaví trh levnou ropou a upevní si tak postavení na trhu.
V dubnu došlo k paradoxní situaci, že cena ropy WTI byla záporná. Zásoby černého zlata byly velké a odbyt nízký vlivem zbrzdění ekonomik. Kontrakty na novou ropu však běžely a tak prodejci platili odběratelům, aby se levné ropy zbavili.
Zmrazení většiny ekonomik světa mělo za následek výrazný propad poptávky, který vedl k několika zasedáním spolku OPEC+ (vč. Ruska). Křehké kartelové dohody o omezení těžby znamenaly částečné zotavení ceny černého zlata. Omezování těžby má však jen krátkodobý cenový efekt. Klíčem k jejímu trvalejšímu nárůstu je pouze zvýšená poptávka. Ta se postupně zvedá s uvolňováním ekonomických restriktivních opatření v mnoha státech světa, což má za následek i opětovný nárůst cen ropy.
Vývoj její ceny na světových trzích za poslední měsíce udělaly vrásky na čele vládám zemí, které jsou závislé na příjmech z ropy. To jsou nejen země kartelu OPEC, ale také Rusko, jehož státní rozpočet je postaven již několik let na ceně ropy 40 dolarů za barel. První polovina roku tak bezpochyby udělala díru v rozpočtu Kremlu, a to jak z pohledu samotné ceny ropy, tak z důvodu omezení těžby.
Domácí ceny benzínu a nafty
Domácí ceny pohonných hmot jsou za světovými cenami ropy několik týdnů zpožděné, ale již nyní na pumpách vidíme rostoucí tendenci. Nejníže se nafta i benzín na domácím trhu prodávaly v polovině května. Od té doby jde cenová křivka vzhůru, ale zatímco benzín za posledních 14 dní podražil o 2,5 %, nafta ani ne o 1 %. Od začátku roku však oba dva druhy pohonných hmot na domácím trhu ztratily 20 %.
Jak se bude cena ropy vracet na vyšší hodnoty je pravděpodobné, že stejný trend uvidíme také u cen nafty a benzínu. Návrat ekonomiky k normálu se navíc časově potká s motoristickou sezónou, takže se v červenci můžeme připravit na vyšší nárůst cen pohonných hmot.