Ceny průmyslovým výrobcům rostou dvouciferným tempem. Dnešní data z ČSÚ potvrdila meziroční zdražení v oblasti průmyslu o 11,6 %. Meziměsíčně šly ceny nahoru o 1,9 %. Vyšší byly ceny naposledy v lednu 1992, kdy se průmyslová inflace pohybovala na 29,1 %.
Ceny v průmyslu jdou nahoru hned z několika důvodů. Jedná se o kombinaci robustní poptávky, kterou však producenti nejsou schopni uspokojit, protože dochází ke zpožďování dodávek vstupů. Jejich nedostatek, vlivem problémů v mezinárodní dopravě, katapultuje vstupní cenu do výroby vzhůru, což se projevuje i v ceně zboží na pultech obchodů.
I když ČNB rekordním tempem zvyšuje sazby ve snaze zkrotit inflaci, její podstatná část je dovezená, a tak se pravděpodobně aktivita centrálních bankéřů mine účinkem.
Počínání ČNB negativně dopadne na spotřebitele i firmy, protože utahování měnových podmínek znamená vyšší úroky z úvěrů, což zbrzdí jak spotřebu domácností, tak investice firem. To v konečném důsledku podlomí kondici domácí ekonomiky.
Zdražuje se ve všech oblastech. Ceny zemědělských výrobců vzrostly o 14,1 %, u stavebních prací to bylo o 7,5 % a ceny tržních služeb pro podniky šly nahoru o 1,9 %. Ve všech sledovaných segmentech se navíc zvyšuje tempo růstu cen.
Ceny se nejspíš budou stabilizovat v průběhu příštího roku, kdy se budou postupně narovnávat obchodní vztahy. To však pouze za předpokladu, že se ekonomiky našich obchodních partnerů nikterak nepropadnou vlivem dalších lockdownů apod.