Květnové spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,4 %. Meziroční nárůst cenové hladiny činil 2,9 %.
Otázkou zůstává, do jaké míry je index spotřebitelských cen v dnešní situaci vypovídající. Meziroční vyjádření je problematické jelikož v květnu se ekonomika začala teprve pomalu opět rozjíždět. Meziměsíční srovnání také pokulhává, protože v dubnu většina podniků byla zmražena. Podstatně více důležitá budou inflační čísla až za několik měsíců, kdy se trh stabilizuje, a firmy povedou konkurenční boj. V takové situaci se mohou ceny dostat o něco níže a alespoň částečně to opodstatní politiku nízkých sazeb a vysoké inflace ČNB.
ČNB v situaci vysoké inflace je už téměř na dně s úrokovými sazbami. 2T REPO sazba je na 0,25 % a další prostor pro snížení je tedy spíše symbolický, protože záporné sazby jsou velmi nepravděpodobné a nulové nepraktické. Naposledy, když byla ČNB se sazbou nejníže, měla klíčová sazba hodnotu 0,05 %, jedno snížení tedy je teoreticky ještě ve hře.
Na květnovém meziroční nárůst měly nejvíce vliv zvýšené ceny potravin a nealkoholických nápojů, zejména pak ovoce (o 25,4 %) a vepřového masa (o 13,7 %). Naopak ceny táhly dolů levnější pohonné hmoty, které oproti loňskému květnu šly dolů o 21,7 %, vlivem nízké ceny ropy na světových trzích.