Zatímco trhy počítaly s červnovým meziročním růstem o 4,9 %, tamní ceny nakonec vzrostly o 5,4 %. Cenová hladina se dala opět do pohybu i v meziměsíčním vyjádření, když ceny vzrostly o 0,9 %. Ještě loni v říjnu byl meziměsíční růst o 0,1 %, od té doby ceny zrychlují svůj růst.
Data o americké inflaci opět přiživila spekulace na trzích o tom, že FED (Americká centrální banka) bude muset zvedat sazby dříve, než v roce 2023, kdy avizovala první utažení měnové politiky. To vyhnalo dolar k silnějším úrovním a ten zamířil z 1,1850 EURUSD až k 1,1770 EURUSD. Ztrátám se nevyhnula ani koruna, ale odevzdala pouze necelých 10 haléřů a pohybuje se v blízkosti 21,73 USDCZK.
Hlavním faktorem skokového nárůstu cen v USA je po pandemické oživení ekonomiky. Administrativa J. Bidena masivně podporuje americkou ekonomiku, a to má za následek relativně nízkou nezaměstnanost, která však způsobuje nedostatek pracovních sil na trhu práce, což firmy musí řešit vyššími platy. Lidé tedy mají více finančních prostředků, které mohou utrácet, což vede k prudkému nárůst poptávky spotřebitelů ve snaze dopřát si to, co si museli v posledním roce odpírat. Červnová inflace letí vzhůru především kvůli prudkému nárůstu cen osobních a nákladních vozidel, a sice o 45,2 % a pohonných hmot.
V dalších měsících se dá čekat, že se cenová hladina bude nadále potýkat s vyššími nárůsty, ale klíčové bude sledovat reakci FEDu. V případě jakékoli zmínky o tom, že by sazby mohly skutečně růst dříve než v dosud avizovaném termínu, tedy v roce 2023, pak je jasné, že to povede k masivnímu posílení dolaru. Ceny rostou všude na světě, týká se to EU, USA i ČR.a důvody jsou podobné – zvýšená spotřebitelská poptávka a rostoucí ceny výrobních vstupů.