Včera odpoledne americký FED nečekaně snížil základní úrokovou sazbu o 50 bodů do pásma 1,00 – 1,25 %. Mimo své řádné jednání snížil svou klíčovou úrokovou sazbu FED naposledy v roce 2008 s nástupem finanční krize. Jedná se o reakci z obav možných dopadů koronaviru na ekonomiku. Tímto korkem chce FED podpořit ekonomickou aktivitu. Obavy z inflace jdou pro tuto chvíli stranou.
COVID-19 a ECB
ECB bude mít měnové jednání 12. 3. Základní úroková sazba je na nule, takže dalším snížením by se dostala do záporu, což je vždy ošemetné. Je tedy spíše pravděpodobné, že ECB může přijít s přímou podporou ekonomiky v podobě kvantitativního uvolnění. Dají se čekat i slovní komentáře na podporu ekonomiky a ujištění trhů, že v případě krize je ECB připravena zasáhnout. Podobná vyjádření jsme v minulých dnech slyšeli také od zástupců německé vlády.
COVID-19 a ČNB
Zpřesněná čísla HDP za 4Q 2019 vykázala růst domácí ekonomiky mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 1,8 %, což jsou mírně lepší výsledky, než první odhady. Za celý loňský rok vzrostl HDP v ČR o 2,4 %. I nadále je HDP tažen spotřebou domácností, k čemuž výrazně přispívá minimální míra nezaměstnanosti a stálý růst mezd.
Dolar bezprostředně reagoval oslabením z 1,1118 EURUSD až nad 1,1200 EURUSD. Ztráty však rychle smazal. Americké akciové burzy na krok reagovaly pouze dočasným růstem, ke konci obchodování byly opět výrazně v mínusu. ČNB nedávno 2T REPO sazbu naopak zvedla na 2,25 %. V kontextu vývoje situace s šířením koronaviru se během letošního roku nejspíš dočkáme snížení sazeb i na domácí scéně. Podle včerejšího komentáře Marka Mory z ČNB sice centrální banka žádné kroky na podporu ekonomiky nechystá, ale trhy se snížením sazeb počítají. Otázkou je však kdy a o kolik se měnové podmínky uvolní.