Index ekonomického sentimentu za leden klesl na 87,3 bodu. Samostatně vykazovaná spotřebitelská důvěra za leden padá na 88,5 z více než 90 bodů v prosinci.
Důvěra podnikatelů v průmyslu jde v lednu dolů na 93,2 bodů. Zvedl se podíl těch podnikatelů, kteří svou situaci hodnotí jako nedostatečnou. V dalších měsících většina z nich nevidí jako reálné, že by se ekonomická situace výrazně zlepšila.
Podobně je na tom i důvěra obchodníků. Ta spadla na 90,4 b. I u této skupiny podnikatelů platí, že jejich výhled pro další tři měsíce je nižší, než před měsícem.
Významně zasaženým sektorem jsou služby. Asi není překvapením, že i zde došlo v lednu k poklesu v hodnocení ekonomické situace. Důvěra podnikatelů ve službách spadla na 78,1 b. V dalších třech měsících však vyšší podíl podnikatelů čeká zvýšený zájem o sektor služeb. Je logické, že s prvním uvolněním podmínek si lidé budou chtít dopřát to, co dlouhé měsíce nemohli, takže zájem o služby nejspíš vzroste.
Důvěra mezi spotřebiteli jde také dolů. Jejich očekávání spadlo na 88,5 b. Z údajů ČSÚ lze vysledovat hned několik nebezpečných tendencí. Zvedl se podíl spotřebitelů, kteří očekávají zhoršení své ekonomické situace, méně jich hodlá spořit a obavy z rostoucí nezaměstnanosti také vyskočily vzhůru.
Očkování neprobíhá zdaleka tak rychle, jaká byla očekávání. Změny v PES jsou nejasné a až příliš časté, celková důvěra lidí v akceschopnost vlády a především v efektivitu vládních opatření klesá. V neposlední řadě, podpora pro podnikatele v některých oborech funguje dobře, v jiných výrazně pokulhává. Tento nesoulad jen podkopová důvěru spotřebitelů i podnikatelů a zdá se, že v dalších měsících se na tom nic zásadního nezmění.