Americká centrální banka podle očekávání ponechala 22. září ve 20:00hod našeho času sazby na stávající úrovni 0,25 %. Jelikož inflace v USA dramaticky roste, velká část trhů již několik měsíců netrpělivě očekává jakoukoli zprávu z FEDu jestřábího charakteru.
J. Powell, šéf amerického FEDu, prohlásil, že k ukončení odkupu dluhopisů by mohlo dojít někdy v polovině příštího roku. Tato nekonkrétní informace stačila k tomu, že dolar začal posilovat. Krátce před samotnou tiskovou konferencí se kurz eurodolar sice rozkročil do půlcentového pásma 1,1700 – 1,1750 EURUSD. Po Powellových slovech následně začal posilovat a dostal se až k 1,1685 EURUSD.
To, že FED zvedne sazby ve snaze začít krotit inflaci dnes nikdo nečekal. Nemalá část trhů však počítala s tím, že američtí centrální bankéři dnes oznámí začátek snižování programu odkupu dluhopisů. To bude samotnému utažení měnových podmínek v podobě zvýšení sazeb jistě předcházet.
FED na pozdější tiskové konferenci sdělil, že se ekonomika dosáhla pokroku směrem k cílům v oblasti zaměstnanosti a inflace. Pokud tento pokrok bude pokračovat dle očekávání, může brzy dojít k zaručení zmírnění tempa odkupu aktiv. Následné zvýšení sazeb může následovat rychleji, než se dosud čekalo. Celých devět amerických centrálních bankéřů z celkových osmnácti počítá s utažením měnových podmínek už v roce 2022. Dosud FED oficiálně hovořil o roku 2023. Opírají to o rychlejší růst ekonomiky, inflace a dobrou kondici amerického trhu práce, který se nadále zotavuje.
FED (centrální banka USA), ECB (centrální banka zemí platící eurem), BoE (centrální banka Velké Británie) a další důležité centrální banky světa zatím inflaci neřeší a je pro ně podstatnější nebrzdit křehký ekonomický růst. ČNB je v tomto téměř světovým unikátem a sazby jdou již několik měsíců nahoru a v těch následujících se na tom podle vyjádření českých centrálních bankéřů nic nezmění.