Koruna se může tento týden podívat po dvou letech pod magickou hranici 22 korun za dolar. Zdá se, že jí v tom nic nebrání, protože uvolnění situace na trzích a postupné snižování rizikové averze znamenají, že roste poptávka právě po více rizikových aktivech, mezi které patří i česká koruna.
Uklidnění situace kolem prezidentských voleb v USA je jeden z faktorů, které hovoří ve prospěch koruny. Tím hlavním otazníkem je však jakákoli informace o nové vakcíně. Čím dříve ji Pfizer, případně jiná firma, připraví, tím začneme hovořit o C19 v minulém čase. Do té doby budeme stále hledět na rostoucí či klesající počty nakažených, ale řešení celého problému je až vakcína. Pro trhy bude rychlá distribuce vakcíny klíčová.
Proti posilování koruny naopak hovoří zmatek ve veřejných financích a daňová reforma, která se potenciálně bude hned novelizovat, ale která především dále zatíží státní rozpočet.
Dnešek je dnem nákupních manažerů. Svoji situaci napříč obory zhodnotí za listopad v USA až dnes odpoledne, ale už nyní známe data z Evropy. Na nich je dobře vidět, jak se za poslední týdny C19 situace v Evropě zhoršila.
Index nákupních manažerů (PMI) z Francie, Německa i Velké Británie hlásí za listopad prudký pokles oproti říjnovým číslům. I když dnešní údaje vyznívají lépe, než jak je trhy odhadovaly, pokles oproti předchozímu měsíci není dobrý signál.
PMI ve výrobě z Německa poklesl na 57,9b. a kompozitní na 52b. Ve Velké Británii index nákupních manažerů ve službách spadl na 45,8b., naopak ve výrobě jako jediný vzrostl na 55,2b.
Dnes se koruna pohybuje v blízkosti 22,15 USDCZK. Naposledy se pod hladinou 22,00 USCZK nacházela koncem září 2018, tedy před více než dvěma lety. Opětovné zdolání této hladiny je nasnadě. Domácí zprávy mohou poskytnout jen krátkodobou a slabou podporu. Koruna bude i nadále ve vleku dění na devizovém trhu a především přístupu investorů k riziku.