Česká koruna se během včerejšího obchodování dostala z 26,30 EURCZK až pod 26,15 EURCZK. Po většinu minulého týdne se přitom držela více nad 26,30 EURCZK. CO stojí za takovým rychlým posílením domácí měny? Odpověď je v tuto chvíli jednoduchá. Americká centrální banka FED na svém včerejším zasedání rozšířil podporu americké ekonomiky pro boj s dopady C19 tím, že bude na blíže nespecifikované období nakupovat dluhopisy v objemu 120 mld. USD měsíčně. Takové množství dolarů, které se v neurčité budoucnosti zcela jistě dostane na trh, pochopitelně vyvolalo tlaky na výprodej dolaru. Ten se propadl až na 1,2235 EURUSD, kde byl naposledy v březnu 2018.
Tato každoměsíční injekce bude americké ekonomice podávána do té doby, než se nezotaví inflace a nezaměstnanost. Americká ekonomika se potýká, ostatně jako všechny ekonomiky světa, snad kromě české, s nízkou mírou inflace vlivem malé aktivity. Výkyvově se dokonce dostává i do deflace, tedy do poklesu cen. Nízké sazby mají za úkol rozpohybovat ekonomiku a tím i inflaci. Nízké sazby znamenají levnější dolary např. na investice. V kontextu nízkých sazeb je také včerejší rozhodnutí FEDu o každoměsíční podpoře v objemu 120 mld. USD.
Jelikož v Bidenově administrativě bude ministryní financí bývalá šéfka FEDu J. Yellen, která má na řešení krize stejný lék jako ten stávající J. Powell, tedy tisknutí nových dolarů, může tento tandem velmi dobře fungovat, ale USA to bude stát obrovské finanční prostředky.
V nejbližších týdnech nás čeká zodpovězení mnohých otázek. Průběh a úspěšnost vakcinace v USA a v dalších zemích, dokončení brexitu a NEuzavření dohody mezi EU a Velkou Británií a v neposlední řadě start vlády J. Bidena a její fungování. Všechny tyto otazníky mohou být částečně zodpovězeny během ledna, ale prim bude hrát jednoznačně otázka proočkování populace. Pokud vše půjde hladce, může se americká inflace a nezaměstnanost dostat k běžným hodnotám již na přelomu 2021/2022, což je ovšem ten nejoptimističtější scénář.