Obchodní bilance zahraničního obchodu za květen v ČR skončila v přebytku 6,3 mld. korun, což je sice meziročně lepší výsledek, přesto se jedná o číslo, které zaostalo za očekáváním trhů, které počítaly s přebytkem 25 mld. korun.
Na dnešní výsledek mělo dopad několik faktorů. Jedním z pozitivních je nízká srovnávací základna z loňského roku. Export totiž meziročně vzrostl o 41,6 % a import o 38,6 %. Loni v květnu v ČR a v mnoha dalších zemích platil tvrdý lockdown. Dále to byl rostoucí vývoz v odvětví motorových vozidel. Nepříznivě na saldo obchodu dopadla vyšší cena základních kovů, a především ropy a zemního plynu. Ta loni v květnu stála od 20–37 USD/barel, letos to bylo téměř 70 USD/ barel.
Pokud v dalších měsících bude ČNB zvyšovat sazby avizovaným tempem, tedy dvojí zvýšení do konce tohoto roku a trojí zvýšení v roce 2022, může to do budoucna pro české exportéry znamenat komplikaci. ČNB potřebuje svými kroky dostat inflaci k cílovaným 2 %, čehož dosáhne právě díky vyšším sazbám. Ty však budou nejspíš také znamenat silnější korunu a ta bude ztěžovat postavení českých firem na zahraničních trzích. Domácí ekonomika prokazuje, že je v dobré kondici a jistě se nebude jednat o zásadní problém pro český export, přesto tento faktor nelze opomenout. Firmy se s tím budou muset vypořádat vyšším zájmem o zajištění kurzu pomocí forwardů a dalších hedgových instrumentů.