Ceny v průmyslu za leden meziročně stagnovaly. Meziměsíčně vzrostly o 1,3 %. Obě čísla jsou mírně optimistická. Na první pohled se rostoucí ceny mohou jevit jako negativní, ale ve výsledku je to důkaz o vyšší aktivitě v odvětví průmyslu, což je dobrá zpráva. Meziměsíčně se navíc jedná o druhý nejvyšší výsledek od loňského března.
Zemědělství je na tom výrazně hůř. Živočišná produkce táhne ceny zemědělství dolů. Celkově se ceny v zemědělství meziročně snížily o 2,8 %, ale zatímco v rostlinné výrobě vzrostly o 2,3 %, v živočišné výrobě klesly o 8,2 %. Jedná se již o patnáctý měsíc v řadě, kdy ceny zemědělců šly dolů. Jednotlivě vzrostly ceny ovoce, obilovin a zeleniny, ale konkrétně brambory zlevnily o 37,7 %. Ceny šly dolů u jatečních prasat, skotu i mléka, naopak rostly u drůbeže nebo vajec.
Zatímco průmysl je na tom z pohledu vývoje cen uspokojivě, zemědělci mají mnohem složitější situaci. Včera ráno zveřejněný německý index IFO podnikatelského klimatu vykázal skvělý výsledek v podobě růstu na 92,4b., což byl třetí nejvyšší výsledek za posledních 12 měsíců. Dobrý data z Německa dávají naději na podobný vývoj i u nás.
Klíčem k řešení je zvýšená spotřeba, která se však dramaticky nezmění, dokud se nezlepší celková situace kolem C19 a především očkování. V těchto oblastech jsme zatím jedni z nejhorších na světě.